reklama

Zmarli głosowali na burmistrza?

drukuj
przeczytano: 1206 razy
Paweł Palica, 09.11.2018

NOWOGARD. Na listach wyborczych w drugiej turze wyborów na burmistrza Nowogardu mogły znajdować się osoby zmarłe, przy których nazwiskach pojawiły się podpisy potwierdzające odebranie karty do głosowania - informuje nowogardzki serwis mojeinfo24.pl.

Jak wynika z zamieszczonego na tej stronie artykułu, w związku z wykrytymi nieprawidłowościami w najbliższych dniach zostanie przeprowadzona doraźna kontrola list wyborczych. Na razie nie wiadomo, czy może to w konsekwencji oznaczać unieważnienie wyników wyborów.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Tzn. zlecono wydruk kart do głosowania osób zmarłych?

dodany przez Mariusz, dnia 09.11.2018, 19:59:39

Głos z za grobów to był.

dodany przez Biustonosz, dnia 09.11.2018, 22:07:39

To nie tylko w Nowogardzie na listach były osoby zmarłe, jako członek komisji w gminie Osina większość z nas widziała na listach wyborczych nazwiska osób zmarłych parę lat wstecz ale raczej za nikt nikt nie głosował..

dodany przez crazy, dnia 09.11.2018, 23:18:29

Brawo. Takie "szczanie w portki, gdy zimno w nogi" ????

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 10.11.2018, 09:48:58

Panie P.P. Ta urna jest mocno nieprzezroczysta w kontekście dodawania zmarłych do list wyborczych. Szef poleciał do Warszawy, a myszy trochę grasują; nie w takie urny wyborcy głosy zmarłych w wyborach wrzucali.

dodany przez miecio, dnia 10.11.2018, 18:41:53

Nie bardzo zagłębiałem się w szczegóły ale pobierając karty do głosowania okazuje się dowód. Dalej ważną rzeczą byłoby, czy po weryfikacji wydający wpisuje godzinę wydania, wtedy monitoring o ile jest wyjaśniłby wszystko.

dodany przez Mariusz, dnia 11.11.2018, 13:23:30

Widać Mariuszu, że w ogóle się nie zagłebiłeś w tematykę wyborów. Mamy tzw. wybory pięcioprzymiotnikowe. Poszukaj. Zasada tajności została ostatnio nawet zaostrzona. Wszelkie monitoringi należało wyłączyć, żeby nie nagrano, że w ogóle ktoś głosował. Ty chcesz ustalać godzinę. Listy też stosuje się, żeby ustalić czy jesteś uprawniony do głosowania w danym okręgu. Teraz nie mogłeś nawet zobaczyć, czy sąsiad głosował, czy nawet domownik, bo resztę zasłaniano.

dodany przez .., dnia 13.11.2018, 08:41:23

No niestety, nie zagłębiłem się w sprawy formalne poza te które dotyczą mnie a właściwie głosowania, to fakt. Kartę ktoś jednak pobrał okazując (lub nie) dowód i pokwitował. Ktoś wydał, tyle że ten nie musiał mieć świadomości czy osoba żyje czy nie, ale weryfikacja nastąpić powinna. Wyszło jak wyszło. Źle.

dodany przez Mariusz, dnia 13.11.2018, 18:23:59

Dlatego sądzę, Mariuszu, że miało to charakter incydentalny - w przypadku, gdy ktoś zmarł po wydrukowaniu list. Gdyby zmarł i był akt, to by taką osobę wykreślono. Ponadto, przy okazaniu dokumentu osoby zmarłej, członek komisji musiałby być nieuważny. Mało prawdopodobny zbieg okol. Może dotyczy to głosowania korespondencyjnego i osób, które pobrały karty za życia?

dodany przez .., dnia 14.11.2018, 14:15:33