Zderzenie radiowozu z osobówką

drukuj
przeczytano: 4763 razy
Paweł Palica, 08.02.2019

Do wypadku z udziałem policyjnego radiowozu doszło dzisiaj rano na ul. Przestrzennej w Goleniowie.

Zderzyły się tam oznakowany Volkswagen T6 oraz toyota yaris. Jak wynika z naszych ustaleń wóz policyjny jechał na sygnale do zdarzenia drogowego, a gdy w obrębie skrzyżowania przy stacji benzynowej Orlen wyprzedzał jadącą przed nim osobówkę, kierująca tą ostatnią kobieta wykonała manewr skrętu w lewo. To jednak na razie nieoficjalna wersja wydarzeń.

Poszkodowana w wypadku kobieta była przytomna, zajęło się nią pogotowie ratunkowe. Oba auta są poważnie uszkodzone, a ul. Przestrzenna na wysokości stacji benzynowej częściowo wyłączona z ruchu. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Cos mi sie wydaje, ze Toyota nie ustapila pierwszenstwa wyjezdzajac z orlenu a radiowoz gnal przestrzenna w strone do ronda. Na sygnala mial prawo jechac ok 20-30kmh szybciej, a po zniszczeniach widac ze lecial ze stowe jak nic, 120 na 50ce. Bez winy policjant nie pozostanie, na sygnale obowiazuje zasada ograniczonego zaufania x2. Mimo wszystko, gruby krasz, oba auta do kasacji. Ciekawe co z kierowca Toyoty...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.02.2019, 09:08:31

@Hubert C. Klebowski (KC_Designer) kłopot z czytaniem ze zrozumieniem?
Z artykułu jasno wynika że radiowóz wyprzedzał na skrzyżowaniu. Sygnały świetlne i dźwiękowe nie zwalniają kierującego radiowozem z przepisów ruchu drogowego. Wina kierującej Yarisem dyskusyjna.

dodany przez P, dnia 08.02.2019, 14:13:10

szanowni panowie, auto na sygnałach (policja, pogotowie, straż pożarna) jest autem uprzywilejowanym i jako takiemu należy USTĄPIĆ przejazdu (choćby zrobić tzw. korytarz życia na autostradzie). Czyli zjechać na bok w kierunku swojej jazdy, zatrzymać się lub zwolnić. A skręcanie w lewo przed takim pojazdem, to moim zdaniem zajechanie drogi. Choć z szanownym Hubertem zgadzam się, że obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Właściwie ZAWSZE.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 08.02.2019, 16:09:59

Panu Michałowi zalecam porządne douczenie się przepisów. Bycie uprzywilejowanym nie oznacza bycia zabójcą i przyzwolenia na jazdę wbrew rozsądkowi.
Patrząc na ustawienia i uszkodzenia sądzę, że toyotą jechano najpierw w kierunku cmentarza i zamierzano skręcić w lewo na Lubczynę. Policjanci pędzili na wprost w kierunku na cmentarz i nie zachowali wymaganej ostrożności, wyprzedzając z lewej skręcający w lewo samochód. Niezależne od winy kobiety, która powinna się upewnić przed skrętem w lewo, czy może go wykonać, to policjanci powinni zachować wybitnie szczególną ostrożność, zamiast bezczelnie pruć na wprost i wyprzedzając na skrzyżowaniu. Dopuszczalne jest wyprzedzenie po prawej na skrzyżowaniu, jeżeli wyprzedzany zwalnia i sygnalizuje skręt w lewo. Dlaczego tak nie wyprzedzili? Brak wyobraźni, doświadczenia, bezmyślność? Niestety policjanci uważają, że przepisy przestają ich obowiązywać w ogóle, gdy włączają i koguta i się spieszą - takie zderzenia na skrzyżowaniach, z udziałem policjantów, to nie nowość. Od razu przypomniała mi się identyczna sytuacja - drugi filmik i przykład
https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-polskie-drogi/wiadomosci/news-skoda-w-radiowoz-wyjasniamy-watpliwosci-w-kwestii-winy,nId,2379635

Policjanci, jednak, łamali przepis, bo wyprzedzali na skrzyżowaniu po lewej wyprzedzanego. Jako uprzywilejowani musieli, łamiąc przepis, zachować szczególną ostrożność. Kierowca toyoty zaś miał prawo oczekiwać, że inni użytkownicy nie lamią właśnie przepisów. Taki wyrok SN opisany tutaj.
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-polscy-kierowcy-maja-problem-ze-skrecaniem-w-lewo,nId,2205746
Inna sprawa czy naprawdę były sygnały. Może były jak u premier ;) Bezgłośne. Mamy tylko nieoficjalne, niepotwierdzone ustalenia.

dodany przez .., dnia 08.02.2019, 19:29:34

p, nie, nie mam problemu. za to Ty chyba tak. Artykul rano kiedy komentowalem, zawieral bardzo niewiele informacji, ktore potem pp dopisal. ale ty juz musiales sie ogniem zywym zesrac...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.02.2019, 22:43:29

@.. jakie sygnały były ze strony Toyota? Poza tym szanowny(a) .. niepotrzebnie się napinasz. PS. Rozwiązaniem byłby system monitoringu i nagrywania w każdym radiowozie i u każdego policjanta. Nie byłoby tyle niewiadomych.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 09.02.2019, 20:49:16

Zaledwie interpretuję to co wiemy, co widać i jaka jest praktyka. Policjanci ewidentnie mogli tego uniknąć, a jako "stróże prawa" powinni uważać 3 razy bardziej i są winni 3 razy bardziej. No i proszę - bez dziecięcej naiwności. Kamerka w samochodzie, to koszt baku paliwa. Polska policja nie chce mieć zapisu własnych pomyłek. Nie raz byli sprawcami, nie raz tłumaczyli, że "kamera się zepsuła" gdy była w samochodzie, a trzeba było przedstawić dowody. Powinni mieć kamerki na ciele, w samochodach, ale po co - dowody przeciw ... sobie? Nie można razić paralizatorem, nie można skopać. Można kluczyć, mataczyć. To nie jest kwestia pieniędzy, ale woli i profesjonalizmu, a tych nie ma. Tak długo, jak nie będzie, nie będzie dobrej opinii o policjantach, a traci na tym i obywatel i uczciwa część policjantów.

dodany przez .., dnia 10.02.2019, 19:19:33

@Hubert C. Klebowski (KC_Designer)
Opisałeś cały scenariusz mając jeszcze mniej informacji?
Zacytuję fragment monologu Janusza Gajosa: "...kultura to jest coś takie, że się w pale nie mieści..." to do twojej odpowiedzi na mój komentarz.

dodany przez P, dnia 10.02.2019, 20:03:34

P przestan udawac. Analizujac sytuacje, napisalem w trybie przypuszczajacym, prawie trafnie. Ale ty musisz pajacowac, i to sie w pale nie miesci!
Co do tematu, czyjakolwiek wina by niebyla, to zwroce uwage na inny aspekt. Mianowicie, bardzo czesto jezdze na tym skrzyzowaniu szosa, znam je doskonale i nie lubie go, bo jest zle rozwiazane urbanistycznie. Wiaze wiele kierunkow jazdy, z roznymi predkosciami, i jest poprostu niebezpieczne. Mielismy w Goleniowie podobne skrzyzowania, Wolinska-Nowogardzka-Armi Krajowej-Szkolna, Wojska Polskiego-Przestrzenna-Polska, albo konglomerat Norwida-Drzymaly-Sportowa + Kasprowicza-Andersa - co chwila tam cos sie dzialo. Do czasu zamiany ich na ronda. Tutaj takie rozwiazanie jest jak najbardziej zasadne, wyrownaloby wszelkie roznice i uspokoilo ruch przede wszystkim. Koniec kropka. Pointujac, P odczep sie bo w koncu przestane byc kulturalny...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 11.02.2019, 10:05:07