reklama

Są pieniądze na nowe osiedle

drukuj
przeczytano: 1855 razy
Paweł Palica, 07.01.2019

Bank Gospodarstwa Krajowego pozytywnie zaopiniował złożone przez gminę Goleniów wnioski o dofinansowanie budowy nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Stargardzkiej.

Chodzi o kwotę niebagatelną, bo łącznie opiewającą na ponad 25 mln zł. W pierwszym etapie, dotyczącym budowy 60 mieszkań jest to 8,42 mln zł, w drugim, tu chodzi o 120 mieszkań - 16,69 mln zł. Gmina swój wkład własny pokryć chce emisją obligacji o wartości 27 mln zł.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

I to jest dobra i potrzebna inwestycja. A nie faraoniczny dworzec, coprawda fajny, ale poki co bardzo kosztowny przez co pozbawiony sensu. Pieniadze trzeba wydawac z rozsadkiem, i mam nadzieje ze Burmistrz tak zrobi. Mieszkaniowka jest po stokroc wazniejsza niz ten dworzec, ktory nalezy narazie tylko uprzatnac a do tematu wrocic, jak bedzie latwiej budowac.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 07.01.2019, 10:43:46

@ Hubert C. Klebowski (KC_Designer)
Inwestycja potrzeba, ba wręcz konieczna. Mam tylko jedno pytanie, dlaczego wszyscy mieszkańcy mają robić zrzutkę dla 180 rodzin? Chyba, że obligacje będą obciążały wyłącznie zainteresowanych a nie całą gminę.

dodany przez JMD, dnia 07.01.2019, 11:00:21

Mieszkający w nowych mieszkaniach będą spłacać zobowiązania zaciągnięte na budowę.

dodany przez cm, dnia 07.01.2019, 12:18:16

JMD, wybacz bezposredniosc, ale naprawde oczekujesz powaznej odpowiedzi na glupie pytanie? To moze lepiej nie pytaj...

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 07.01.2019, 12:48:18

Ależ dworzec musi powstać i to jak najszybciej! Jest on bardzo ważną i potrzebną inwestycją dla miasta, a mieszkania? Mieszkania mogą poczekać, niech sobie wydrukują gotowce drukiem 3D.

dodany przez Dziunia, dnia 07.01.2019, 13:03:54

Szanowny JMD, dnia 07.01.2019, zauważ że "zrzutkę" w postaci przymusowych, nie ekwiwalentnych płatności (PODATKÓW) na rzecz władz publicznych robimy każdego roku. PS. A władza wspólnoty jaką jest gmina ma realizować cele wspólne dla jej mieszkańców. Czy mieszkania są takim celem? Mając na uwadze rynek pracy (brak bezrobocia), to już teoretycznie można tak na to spojrzeć. Teoretycznie 180 mieszkań to 180 potencjalnych rodzin w Goleniowie. Kiedyś było by to ze 700 osób. Teraz - źle się kojarzy :-). OBECNIE nie więcej jak 500. Oby z naszego kręgu kulturowego.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 07.01.2019, 13:04:27

Dziunia, alkohol szkodzi, odstaw. Nie chciałaś zlikwidować konta? Zrób noworoczne postanowienie i odstaw też Gazetę, skoro już z Gdańska jesteś.

dodany przez .., dnia 07.01.2019, 13:29:55

@Michal Wentruba
Można spojrzeć na to, że każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec gminy (27 885) zostaje obciążony 1000 zł gminnych długów.
Pytanie co będzie jak GTBS wyłoży się finansowo w wyniku błędnych decyzji? Już jedną przerabialiśmy, powołanie skarbnika gminnego do rady nadzorczej. Konsekwencje poniósł on. Druga spraw, wpuszczenie na rynek prawie 200 mieszkań pytanie jak wpłynie na ich ceny? Ktoś kto obecnie zakupił mieszkanie po absurdalnych cenach, za parę lat może będzie stratny, bo wartość mieszkania straci na wartości. Temat ten można analizować wielopłaszczyznowo, ktoś straci ktoś zyska.

dodany przez JMD, dnia 07.01.2019, 15:04:37

szanowny JMD - ekonomia/gospodarka to zespół WIELU (tysięcy) naczyń POŁĄCZONYCH. PS. W związku z długiem co proponujesz? Poza tym przecież pierwszym zastawem jest majątek gminny, tj. nieruchomości, które raczej trudno będzie zabrać. PS.2. Czy z uwagi na że jedni kupują w momencie koniunktury a drudzy w czasie dekoniunktury inni maja się powstrzymać od swoich przedsięwzięć? PS.3. Rynek nieruchomości jest przegrzany z prostej przyczyny że popyt (źródła jego są różne) przewyższa podaż.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 07.01.2019, 15:50:21

Szanowny Michale Wentruba,
PS1 Odnośnie zastawu w postaci nieruchomości, rynkowa wartość jego wartość jest niższa niż kwota zobowiązań. A co z brakującą kwotą?
PS2 Działania obecnej władzy można porównać do szarży Strażaków Ułańskich pod Wólką Węglową. W skrócie ... huuraaaaaa uzbrajamy teren i sprzedajemy działki w GPP .... firmy inwestuję ..... potrzeba pracowników ...... brakuje mieszkań ...... budzimy się z ręką w nocniku ...... gasimy pożar, zadłużając gminę (niemałą kwotą) ..... osiedle powstaje i pojawia się kolejny problem, jak 700 osób skomunikować z centrum miasta, ul. Stargardzka okaże się niewydolna .... i kolejny pożar.
PS3 Twoje pytanie odnoście rozwiązania problemu, stworzyć warunki do rozwoju budownictwa mieszkaniowego, a resztę pozostawić rynkowi. Ale to gmina przespała, teraz próbuje nadrobić zaległości.

dodany przez JMD, dnia 07.01.2019, 16:48:39

Staliśmy się "małą doliną krzemionkową" i b dobrze .W Californi też byle buda kosztuje 1 mln $.

dodany przez Pawlak, dnia 07.01.2019, 16:53:14

Wpadłam na fenomenalny pomysł! Wrócę do Goleniowa i zacznę budować wam mieszkania z wielkiej płyty! Problem zostanie rozwiązany!

dodany przez Dziunia, dnia 07.01.2019, 17:47:34

szanowny(a) JMD AdVoc. PS.1.dlaczego sądzisz że PO wybudowaniu wartość inwestycji będzie niższa od kwoty zobowiązań? Z prostego przeliczenia 52 MLN na 180 mieszkań daje niecałe 300 tyś/szt. Do tego dochodzą grunty, infrastruktura pd i naziemna. Możliwość dalszego rozwoju tego terenu na cele mieszkalne. Pamiętam jak zdaje się jeszcze za naczelnika/burmistrza W.Cz. pana Wojciechowskiego mówiło się o 50 tysięcznym (na tyle ponoć pozwala ponoć ujęcie wody) Goleniowie.
AdVoc. PS.2. Planować można wiele, ale samej istoty gospodarki rynkowej tj. wolności i spontaniczności nie da sie zaplanować. W Chinach "zaplanowano" całe miasta, które stoją puste. Chyba nie o to nam chodzi?

Generlanie pene jest że przy budowie mieszkań MUSI powstać infrastruktura pod i nad ziemna tj. oprócz uzbrojenia prąd, woda, kanaliza, gaz. Też drogi, skomunikowane i z odpowiednią przepustowością doi z centrum etc.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 07.01.2019, 20:47:58

Ee szanowny panie Wontrobo, czy pod ziemią ktokolwiek buduje? Proszę się zastanawić, bo nie widziałam jeszcze mieszkania podziemnego, dlatego co też pan pieprzy o takiej potrzebie

dodany przez Dziunia, dnia 07.01.2019, 21:02:12

Pozytywna opinia BGK, wniosków złożonych przez Gminę Goleniów, to zielone światło dla budowy nowego osiedla i ogromna szansa dla Helenowa.
Osiedle Helenów, ze względu na peryferyjne położenie nie było obszarem szczególnego zainteresowania ze strony gminnej władzy. Wystarczy przypomnieć, że na realizację czeka tu około 5 km osiedlowych ulic, a wykonanie w ciągu ostatnich 8 lat wyniosło dokładnie zero. Budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Stargardzkiej, powinna być wsparta inwestycjami towarzyszącymi, szczególnie w zakresie infrastruktury drogowej. Dotyczy to komunikacji między osiedlem a centrum miasta ( przedłużenie ul. Starzyńskiego od ul. Bankowej do osiedla lub budowa kolejnego odcinka obwodnicy zachodniej Goleniowa od ronda w Żółwiej do ul. Stargardzkiej ). Ważna jest również komunikacja wewnątrzosiedlowa, aby mieszkańcy nowego osiedla mieli bezpieczne ciągi komunikacyjne do kościoła, boiska sportowego i SP nr3. W tym celu, koniecznością będzie budowa ulic i ścieżek dla pieszych. Osobnym tematem związanym z budową osiedla jest SP nr 3, jedno jest pewne, to ostatnia szkoła na terenie miasta, która nie posiada porządnej sali gimnastycznej.

dodany przez Stan, dnia 07.01.2019, 23:03:26

Oczywistą oczywistością jest fakt, że planowany odcinek drogi między rondem w Żółwiej a ul. Stargardzką, to część wschodniej obwodnicy Goleniowa.

dodany przez Stan, dnia 08.01.2019, 08:25:14

szanowny Michal Wentruba AdVoc.
PS.1. Odnośnie kwot, nikt nie pożyczy swoich środków finansowych jeżeli z tego tytułu nie osiągnie zysków. Wartość inwestycji jest niższa o wartość odsetek od kredytu/obligacji.
PS.2. O jakim planowaniu mówisz? Problemem Goleniowa jest władza która nie potrafi myśleć perspektywicznie. Wraz ze sprzedażą gruntów pod inwestycje powinny zostać uwolnione tereny pod inwestycje mieszkaniowe.
PS.3. Odnośnie infrastruktury, wspomniałeś, że musi ona powstać. Patrząc na rządy obecnego burmistrza mam duże obawy. Media będą musieli doprowadzić, ale o ciągach komunikacyjnych zapomni. Znów się obudzi jak ludzie zaczną protestować i będzie działał w pośpiechu, żeby rozwiązać problem. A presje tłumu chętnie wykorzystają firmy windując ceny za usługi.

dodany przez JMD, dnia 08.01.2019, 10:15:10

JMD, przefiltruj sobie plan miejscowy, to zobaczysz co i gdzie jest planowane. Plan jest juz od wielu lat i troche tej mieszkaniowki w nim jest. Tak na szybko, pomijajac Helenow gdzie jest okolo 7Ha w 6 kwartalach na polnoc od Stargardzkiej, mamy jeszcze Wygonki na poludnie od Rybackiej okolo 9Ha w 5 kwartalach i Zielone Wzgorze tzw. Gorke radarowa okolo 3Ha w dwoch kwartalach.
Zainteresowanych odsylam do gminnego SIP`u gdzie wszystko mozna zobaczyc i wyczytac.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.01.2019, 12:50:59

Dla leniuchow link do goleniowskiego SIP
www.goleniow.e-mapa.net/?x=224251&y=641650&zoom=8

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.01.2019, 12:56:00

Szanowny(a) JMD
AV PS.1. odsetki jako koszt musza być uwzględnianie w wszelkich inwestycjach opartych również o kredyt. Kwestią otwartą jest jaką cenę zapłaci za wykup obligacji gmina, będąca w relatywnie dobrej kondycji z dofinansowaniem BGK?
AV PS.2. rozumiem że wszelkie dotychczasowe inwestycje w Goleniowie były robione bez planowania i spojrzenia w przyszłość według Twojej opinii?
AV PS.3. tutaj już zaczynasz w tzw. gdybanie. Nie po słowach a po czynach oceniajmy :-).
Pozdrawiam

dodany przez Michal Wentruba, dnia 08.01.2019, 13:00:15

Szanowny Hubercie C. Klebowski (KC_Designer) - patrząc na mapkę widać że terenów "pod" zabudowę jest bardzo dużo. Pozdrawiam

dodany przez Michal Wentruba, dnia 08.01.2019, 13:03:11

Tak jest Panie Michale, dokladnie jak Pan mowi. Terenow juz jest od groma.
I ja pozdrawiam.

dodany przez Hubert C. Klebowski (KC_Designer), dnia 08.01.2019, 13:16:54

Szanowny Michale Wentruba
PS1. Proszę sprzedać mieszkanie po cenie będącej sumą wszystkich rat kredytowych.
PS.2. Proszę wskazać inwestycje w Goleniowie wskazujące działanie przyszłościowe? Na przykład uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe. W przeciągu 8 lat ile środków poszło na uzbrojenie terenów w GPP, a ile na uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe?
PS.3. Oceniam działania po czynach stąd moje obawy.
PS.4. Proszę sobie poczytać ostatnie doniesienie ze Stargardu dotyczące wycofania się miasta z programu finansowanie budownictwa z BGK.

dodany przez JMD, dnia 08.01.2019, 14:41:07

Szanowny(a) JMD
AdV. PS1. Jak ktoś kupił na tzw. "górce" a chce sprzedać w "dołku" to tak bywa. Ale bywa też odwrotnie. A w długim czasie ponoć nieruchomości chronią przed inflacją. Ale oczywiście teorie i praktyki bywa że często się rozmijają.
AdV PS.2. Aby konsumować trzeba inwestować. GPP to taka inwestycja dla całokształtu miasta. Mieszkania to "konsumpcja" między innymi GPP i rozwoju całego miasta i gminy - skądś środki na wkład własny musza się pojawić. Pytanie - ile terenów jest uzbrojonych a nikt tam się jeszcze nie wybudował ? Miasto i okoliczne miejscowości.
AdV.PS.3. Obawy, ostrożność przydają się do właściwej oceny.
AdV.PS.4. Link?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 08.01.2019, 21:57:03

zanowny Michal Wentruba

PS.2. Mieszkania to nie do końca konsumpcja, to istotny czynnik do prawidłowego funkcjonowania całego systemu naczyń związanym z GPP. Na razie koszt pracy w Polsce jest na tyle niski i opiera się na pracy ludzi, a ci muszą gdzieś mieszkać.

PS.4. Link:
http://radioszczecin.pl/1,382612,stargard-rezygnuje-z-programu-mieszkanie-plus?fbclid=IwAR093epe1LmCwNuM2V1kZQkdkbMZRpa4UEf6rOYVCDuyVvi2p6PkmZ2OZt4

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24339795,nie-bedzie-mieszkan-plus-w-stargardzie-mync-teraz-nie-ma.html

https://gs24.pl/mieszkanie-plus-w-szczecinie-czynsz-wyzszy-niz-w-mieszkaniach-tbs/ar/13012118

dodany przez JMD, dnia 08.01.2019, 23:15:50

Dziunia wracaj i buduj mieszkania. Będzie fajnie.

dodany przez Biustonosz, dnia 09.01.2019, 17:40:53

droga Gazeto czy naprawdę nie da się usunąć Dziuni konta?? Proszę..

dodany przez lundi, dnia 09.01.2019, 20:19:23

Szanowny(a) JMD być może to jest odpowiedzią dlaczego Stargard zrezygnował http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24123902,skad-i-dokad-przeprowadzaja-sie-mieszkancy-szczecina-i-wojewodztwa.html
Koszt pracy w Polsce nie jest niski. Z tego prostego powodu, że praca jest opodatkowana w takiej sakli jak alkohol. Jakby wprowadzono obowiązek wypłaty pracownikowi pensji brutto (brutto, które jest kosztem pracodawcy) i zobligowanie go do płacenia samemu obcnego ZUS, PIT itd. Jakby do tego pracobiorca policzył sobie ile jeszcze łaci w podatkach pośrednich, ręczę panu że socjalistyczne równościowe mity padłyby szybciej niże się panu wydaje.
Nie twierdzę, że ten sposób jest optymalny w budowie mieszkań, czy czegokolwiek innego, zawsze będę optował za wolno rynkowymi rozwiązaniami. Dopuszczam pewne działania władzy publicznej w różnych kwestiach dla dobra danej wspólnoty, tutaj samorządowej. Oczywiście bez prób budowania/utrzymania monopolu władzy publicznej i konkurowania z własnymi poddanymi. Tym bardziej na zasadzie siłowej. Co często niestety się dzieje. Bo władza publiczna, nawet najbardziej bezsensowna, zawsze będzie potrafiła uzasadnić swoje istienie. Nie wiem jak jest w przypadku tych mieszkań. Ale na tym terenie wcześniej bumu budowlanego nie zaobserwowałem. Nie wiem czy był wystawiany wcześniej na sprzedaż ten teren. Być może ten impuls spowoduje dalszy rozwój tej części miasta? Pożyjemy zobaczymy. Pozdrawiam

dodany przez Michal Wentruba, dnia 11.01.2019, 06:48:07

Jest takie powiedzenie; Jeżeli szewc i kierowca taksówki też mówi by kupować akcje , to wiej ! z Giełdy , tu może być sytuacja analogiczna .

dodany przez Pawlak, dnia 12.01.2019, 13:30:51