reklama

Pomnik bez konkursu

drukuj
przeczytano: 1377 razy
Paweł Palica, 18.04.2018

W trybie zapytania ofertowego przeprowadzona została procedura, której finałem było zlecenie wykonania pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego szczecińskiej rzeźbiarce, dr Monice Szpener.

Opublikowana wczoraj na naszym portalu informacja o tym, że pomnik ma być odsłonięty 11 listopada, a jego wykonanie już zlecono szczecińskiej artystce, wywołała liczne komentarze, dotyczące trybu, w jakim wyłoniono wykonawcę rzeźby i braku jakichkolwiek informacji na ten temat.

Tych rzeczywiście próżno szukać w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, burmistrz Robert Krupowicz poinformował nas jednak, że zdecydował się na skorzystanie z trybu zapytań ofertowych. Te, zgodnie z przedstawioną nam dokumentacją, zostały rozesłane do trzech uznanych szczecińskich artystów (Przemysława Biryło, Magdaleny Karłowicz-Iwanickiej oraz Moniki Szpener), odpowiedź spłynęła do magistratu tylko jedna. Samo zastosowanie innego niż otwarty konkurs trybu zlecenia pozwala, zdaniem burmistrza, na oszczędzenie i czasu, i pieniędzy, które trzeba by wydać m.in. na opłacenie komisji konkursowej i nagród dla uczestników.

R. Krupowicz potwierdza przy tym pojawiającą się w komentarzach internautów informację o tym, że prywatnie dobrze zna dr Monikę Szpener, przy różnych okazjach współpracującą z jego żoną Moniką. Zaznacza, że zna także m.in. Bogdana Owczarskiego, którego rzeźby zdobią Aleję Legend nad Iną, a także lokalnych muzyków, którzy dzięki finansowemu wsparciu gminy nagrywali płyty - Lesję Szulc, Joannę Stanuch czy Jarosława Chilkiewicza. Cała dokumentacja, związana z zawartą 12 marca umową na wykonanie pomnika, została nam udostępniona do wglądu.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

pp dostał wszystkie kwity do ręki, mógł wejrzeć we wszystko prócz adresów. A zapytań ofertowych nie trzeba umieszczać w BIP, dlatego ich tam nie ma.

dodany przez cm, dnia 18.04.2018, 14:06:11

Kwit Pani cm to w koszu ląduje na śmieci, w sprawach urzędowych są o ile mnie pamięć nie myli - DOKUMENTY

dodany przez mc2, dnia 18.04.2018, 15:17:22

Niezbyt to przejrzyste. Odrobinę ryzykowna zagrywka tuż przed wyborami.

dodany przez Jaro, dnia 18.04.2018, 21:58:41

Zgodnie z ustawą :tryb zapytanie o cenę nie może być stosowany do zamawiania dostaw lub usług nietypowych, wymagających szczególnych kwalifikacji bądź wyjątkowego zastosowania,

dodany przez USS, dnia 18.04.2018, 22:09:39

@uss

Człowieku... nie czytaj goleniow.net.pl, bo to mózg lasuje. Odróżniaj zapytanie cenowe od zapytania ofertowego. I nie mędrkuj.

dodany przez cm, dnia 18.04.2018, 23:26:41

Pani cm broni jak bulterier Roberta I , to w końcu jak to jest , Pani cm ? Burmistrz musiał mieć uchwałę rady miejskiej , wyrażającą zgodę na budowę pomnika i wydatkowanie pieniędzy, czy nie. Bo sama forma zamówienia mnie nie interesuje. Dla mnie czytelne jest jedno . Budowa pomnika nie jest zadaniem własnym gmin. A skoro nie jest , jedynie stosowna uchwała rady miejskiej miała prawo zmusić Burmistrza do wydatkowania pieniędzy na tą inwestycję. Czekam na klarowne wyjaśnienie

dodany przez mc2, dnia 19.04.2018, 11:19:52

W taki sposób jak to zostało zrobione to burmistrz mógł co najwyżej zakupić krasnala do swojego własnego ogródka i to za własne pieniądze ma się rozumieć.

dodany przez behemot, dnia 19.04.2018, 11:23:35

behemot też tak myślę.

dodany przez mc2, dnia 19.04.2018, 12:00:47

Groszowe sprawy , pilnujcie lepiej milionów. Opium dla mas.

dodany przez Pawlak, dnia 19.04.2018, 13:11:00

Gdyby ogłoszono przetarg na montaż żaluzji i czterdziestu kołków rozporowych - mimo że są odpowiednie na to przepisy - zakrawałoby to o kuriozum. Gdy "kupuje" się w inny sposób pomnik od znanej osoby towarzystwo się gotuje. Jeśli są takie procedury i zostały spełnione to co złego się stało? Pomnik jest? Jest. I wszystko w temacie, również wolałbym go zakupić od kogoś kogo znam. Jest taki kawał o człowieku który złapał złotą rybkę. "Tedy rybka pyta, co byś chciał w zamian za moje uwolnienie. Człek siedzi, myśli i wymienia: sąsiad mój ma piękną i młodą żoną, świetny dom, samochód i jacht... Zniecierpliwiona rybka pyta: i pewnie chciałbyś też to wszystko mieć? Nie... właściwie to chodzi o to, aby on tego nie miał ;)"

dodany przez Mariusz, dnia 20.04.2018, 08:38:21

jak to właściwie jest z tą modą na pomniki/ te aktualnie słuszne/. Od lat co jakiś czas jest dyskusja o nowy model pomnika na plantach i zazwyczaj się to kończy stwierdzeniem, nie ma kasy. A tu sru 100 tysiaków na nowy pomniczek. Czyli zabiegi wokół uchwalania budżetu to takie makiagigi , natomiast działanie przy wydawaniu kasy to jak w totolotku - na chybił/trafił.

dodany przez jzw, dnia 20.04.2018, 14:50:02

Szanowny jsw - w tym konkretnym przypadku to nawet nie jest chybił/trafił to jest "widzi mi się" albo jak kto woli" ja tak chcę" tylko jednej osoby - burmistrza Krypowicza. Jedno trzeba przyznać, że jest bardzo konsekwentny przecież dawno już zapowiedział "Goleniów-moje miasto" i się tego trzyma.

dodany przez behemot, dnia 20.04.2018, 18:16:36

behemot, wspinasz się dziarsko na szczyty chamstwa. Tylko anonimową internetową mendę stać na takie zachowania.

dodany przez cm, dnia 20.04.2018, 22:11:36

Oczywiście chodzi o celowe przekręcanie nazwiska

dodany przez cm, dnia 20.04.2018, 22:12:22

do cm
Każdy normalny człowiek wie, że siłować się z tobą na chamstwo to zbędny trud ponieważ na mecie przegrywa się z twoim doświadczeniem. Radzę jednak zważyć swoje komentarze bo wilk się psa nie boi ale jego szczekania nie lubi.

dodany przez behemot, dnia 21.04.2018, 11:09:56

behemot - imć Pani nie zmienisz, to taki typ. W szkole non stop był za to do poziomu "równany". Nic nie dało jak widać

dodany przez mc2, dnia 21.04.2018, 14:36:43

Ach te niewieście ruchy!

dodany przez behemot, dnia 21.04.2018, 15:08:42

bezkarność władzy ma swoje granice i ktoś wreszcie wyciągnie trupy z szafy i z pod dywanu , myślę że będzie ciekawie a jest co oceniać. szkoda tylko że jedyna prasa goleniowska udaje że jest ślepa i głucha.

dodany przez mercedes555, dnia 22.04.2018, 08:57:18