reklama

reklama

Park jaśnie oświecony

drukuj
przeczytano: 3629 razy
Paweł Palica, 12.10.2018

Około 300 latarni rozświetlać będzie nocami park miejski przy ul. Szczecińskiej w Goleniowie.

Rewitalizacja parku zbliża się ku końcowi, niedawno zamontowane zostało w nim oświetlenie, a po zapadnięciu zmroku, choć prace budowlane wciąż trwają, jest ono włączane. Efekt, przyznać trzeba, jest dość niecodzienny, bo lamp jest całe mnóstwo, a ich liczba w zestawieniu z nowoczesnym wzornictwem całkowicie odmieniły wygląd tej części miasta.

Ciekawi jesteśmy zdania na ten temat naszych Czytelników. Komentujcie!

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Prace przy realizacji ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Spacerowej powoli posuwają się do przodu. Właśnie ominęły mostek na Wiśniówce, pozostawiając bez zmian jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na komunikacyjnej mapie miasta. Brak środków na przebudowę. Co do parku - po zmroku, na nieboskłonie, powinna być generowana przez lasery zorza polarna. Byłoby tak romantycznie.

dodany przez Stan, dnia 12.10.2018, 12:10:12

Park powinien zostać ogrodzony, dla większego ładu. Bo inaczej pojawią się fani jazdy np. quadami innymi podobnymi środkami jazdy , tudzież być może zwierzęta lub zwykli chuligani a to nie wróży trwałości. Monitoring też będzie?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 12.10.2018, 12:52:39

Te podłużne kamienie to takie ławki?

dodany przez tasia, dnia 12.10.2018, 13:12:20

jeszcze nie otworzyli i juz na zdjęciu browary na tej zimnej ławce stoją, to co sie przy takich pieknych latarniach bedzie dzialo pozniej.

dodany przez hradec, dnia 12.10.2018, 15:10:44

Park rzeczywiście wygląda teraz zjawiskowo, mam nadzieję ,że piękne lampy nie staną się wkrótce obiektem zainteresowania miejscowych wandali,jak ma to miejsce nieustannie w naszym pięknym mieście.Na pewno projektant to przewidział,tak samo jak to niskie oświetlenie, w które dziecko z łatwością może uderzyć jadąc na rowerze czy bawiąc się na placu zabaw.
Piękna jest posadzona w parku zieleń,sporo kosztowała nas podatników,kosztowne będzie też jej utrzymanie,Czy kogoś to obchodzi ,chyba nie .Wystarczy rzucić okiem na stan zieleni na plantach czy na brudny plac zabaw.
Za to kilkakrotnie w roku wymieniane są rośliny na trzech sztandarowych rondach w mieście-czy tak ciężko posadzić zieleń ,która jest ładna i nie wymaga tak kłopotliwej i kosztownej obsługi.Czy ktoś z nas tak robi w swoim ogródku?
Może warto się temu przyjrzeć ,wtedy byłby może czas na posprzątanie reszty miasta z brudnymi klombami i chodnikami ,bo sprzątane są tylko ulice w ścisłym centrum ,o przepraszam i jeszcze tam gdzie mieszka jakiś radny o sporej sile przebicia.
Nawiasem mówiąc chyba muszę zagłosować na kogoś z mojej ulicy ,może doczekam się przed emeryturą ,że znikną mi z przed oczu "zabytkowe"drewniane latarnie,chcę takie jak przed GDK,dlaczego nie ,płacę podatki jak wszyscy.

dodany przez , dnia 12.10.2018, 15:10:45

Zgadzam sie ze zdaniem Michala. Warto pomyslec o ogrodzeniu... Co wrazen... kurcze, wole poczekac az wszystkie prace zostana skonczone. Wtedy bedzie mozna to.jakos zobaczyc w calosci. Moze wyjsc fajnie. Zobaczymy :-)

dodany przez wb, dnia 12.10.2018, 15:51:33

STAN odnośnie Spacerowej to masz rację, prace idą w tępię pleśni! I brak przejścia kładki to istna wizytówka "logiki" panującej w naszym magistracie, ale czemu się dziwić w końcu to pierwsze podejście do tej drogi, dajmy jeszcze Im (Urzędnikom) jedną-dwie szanse jak na Wolińskiej. Goleniów jest mega bogaty, po co robić coś raz i porządnie, jak za rok/dwa można poprawić.
Co do parku do brakuje jeszcze latającego drona nad pakiem doświetlającego, to co jest niedoświetlone, czyli może jakieś dwie mycie norki.

dodany przez fILO, dnia 12.10.2018, 15:52:36

Szanowny @stan- co do mostku a właściwie przepustu na na ul. Spacerowej ciągłe sugerowanie iż brak na to "piniędzy " to mówiąc wprost, jest to zwykłe p--------nie. Ciągle daje się do wiadomości jaka to bogata gmina i dobrze zarządzany Powiat. A tu taki pryszcz nie do wyciśnięcia. Ale to tak jest jak jest sto urzędów w każdym sto urzędników, którzy mają jeden cel- żeby mieć ok. w papierkach i święty spokój. Ten obiekcik ma to nieszczęście że muszą się nim zajmować aż trzy urzędy x odpowiednia ilość urzędników, - Gmina Goleniów, Starostwo Goleniów i nowo powołana firma/ urząd Wody Polskie. I teraz pomyśl ile ci urzędnicy muszą naprodukować papierków żeby dojść do consensusu. I to jest ten koszt a nie brak "piniędzy". Pozdrawiam

dodany przez jzw, dnia 12.10.2018, 16:10:58

Mi osobiście się nie podoba - oświetlenie jest zbyt mocne, a bardzo nowoczesne lampy tu nie pasują.
Pierwsze skojarzenie oświetlenia - to pas startowy:
http://bi.gazeta.pl/im/6c/4a/12/z19178092V,Pas-startowy-na-lotnisku-w-Gdansku---system-ILS-ka.jpg

Całość (aleje+oświetlenie) widziałbym w zupełnie innym stylu.
Jak mógł wyglądać park w Goleniowie:
https://previews.123rf.com/images/yemelyanov/yemelyanov1710/yemelyanov171000238/88339106-parque-de-la-noche-de-la-ciudad-en-oto%C3%B1o-con-caminos-sembrados-de-hojas-y-%C3%A1rboles-amarillos-ca%C3%ADdos-paisaje-.jpg

dodany przez jerzu007, dnia 12.10.2018, 16:17:04

A może tak jak widzi to @wb poczekajmy na koncowy efekt budowy, przejdzmy się po parku i wtedy zabierzmy glos, na jego temat. Wrzutka pp-,, czytelnicy komentujcie oświetlenie" na podstawie trzech zdjęć i podanej liczby lamp ( na jakiej przestrzenii? ), przypomina mi trochę plakat ,, Kleru " i opinie przedstawicieli różnych środowisk na temat reklamowanego filmu, którego żaden z nich jeszcze nie obejrzał.

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 12.10.2018, 16:20:54

Nie wiem na ile zdjecia oddaja stan faktyczny, ale podzielam opinie @jerzu007. Malo kameralnie, zbyt nowoczesnie i `nachalnie`.

dodany przez saturator, dnia 12.10.2018, 16:31:43

Przed wyborami to nawet latarnia nawigacyjna w Lubczynie zaświeci.Lampa na wieży ciśnień i lampa u wyborców żeby na Lorda Voldemorta nie głosować .

dodany przez USS, dnia 12.10.2018, 21:32:36

Najważniejsze aby to nam, wyborcom zaświeciła się czerwona lampka!

dodany przez behemot, dnia 13.10.2018, 00:10:37

Normalnie ścieżka do Opery w Sydney :))

dodany przez Pawlak, dnia 13.10.2018, 13:12:44

Szanowni@ - jak w zapyziałym parku było ciemno jak w d--e i stały tylko kikuty lamp przed potopowych, to dla jednych było fajnie/ im ciemniej tym przyjemniej/, inni od czasu do czasu upominali się o oświetlenie. Teraz kiedy zamontowano nowoczesne oświetlenie, jednym za jasno , innym kolor nie odpowiada, a jeszcze inni być może marzą aby alejki w parku rozświetlały łuczywa trzymane przez giermków. Otóż tak się nie da i można się nie zgadzać z wizją projektanta, ale na tym etapie przyjmijmy że oświetlenie jest fajne i tyle .

dodany przez jzw, dnia 13.10.2018, 14:50:06

Szanowny @jzw jak dla Ciebie jest fajne to ok, jak mi to obojętne to tez ok ale jak komuś się nie podoba to tez ma do tego prawo i niech nikt na nikim nie wymusza założenia, ze coś jest fajne albo nie. Wymuszanie zadowolenia śmierdzi pisem, po, PZPR i obecną władzą.

dodany przez Biustonosz, dnia 13.10.2018, 15:13:37

A ja trochę z innej strony podejdę do tematu. Jako człowiek fascynujący się astronomią uważam że takie oświetlenie piątku jest beznadziejne. Lampy świecą w górę i powodują że w parku nie zobaczymy ani jednej gwiazdy. Jest coraz więcej inicjatyw o zachowanie ciemnego nieba a ten projekt to niweczy. Poza tym lampy są poniżej wzroku spacerowiczów. Romantycznie raczej tam nie jest

dodany przez kudlaty, dnia 13.10.2018, 19:46:55

Szanowny Kudłaty , dobrze prawi , a nazywa się to ;zanieczyszczanie atmosfery światłem !

dodany przez Pawlak, dnia 14.10.2018, 15:24:59

de gustibus non est disputandum. A krytykom proponuję, wejść do "waaadzy" lokalnej i mieć wpływ na wizje, projekty etc. PS. Dla mnie teraz ważnym jest aby to co zostało opłacone naszymi pieniędzmi. Tj. poprzez podatki, tak dla wiedzy co poniektórych tak rząd jak i samorząd nie ma własnych pieniędzy - dysponuje tylko pieniędzmi swoich obywateli. Aby to co zostało opłacone tymi "piniędzmi" nie został ZNISZCZONE, zaniedbane aby nie powrócił stan opisywany przez szanownego(ną) jzw.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 15.10.2018, 09:44:24

"kikuty lamp przed potopowych" wykazały się nadzwyczajną trwałością. Wysoko położone grube klosze były trudne do zbicia. Obecne przeciwnie – będą drążkami do kopania. Są zbyt gęsto – nie idę tam czytać książek. Nie ma atmosfery – jest za jasno. ścieżki są w większości oświetlone jednostronnie. Lampy powinny być rzadziej i naprzemiennie po lewej i prawej.
Oceniam po wizycie w parku. Widziałem na własne oczy i jestem rozczarowany. Wizja artystyczna zupełnie mija się z niskim kosztem utrzymania, praktycznością i przyjemną atmosferą. Oczywiście koszt tylu lamp i ich zasilenia, to także wyrzucenie kasy w błoto. Do tego te durne ścieżki, których nawierzchnię będzie trudno utrzymać
Dzisiaj chyba najlepsze są lampy bezkloszowe - bijące w górę z reflektorem w dół. Jak na Kościuszki.

dodany przez .., dnia 15.10.2018, 16:31:16

Nikt jeszcze nie poszuszył tematu temperarury tego oświetlenia, a jest najgorsza z możliwych. Ktoś pomylił plac manewrowy, czy salę operacyjną z parkiem. Biale trupie światło zupełnie nie pasuje, zaburza barwy roślin, czyni je nienaturalnymi. Projektował ktoś bez elementarnej wiedzy, przyjmował projekt ktoś bez pojęcia po co do parku idziemy, jakie barwy tam uspokajają. Wszedzie się trąbi, żeby wieczorne i nocne światło monitorów miało temp. barwową zachodzącego słońca, bo to naturalne kolory natury ułatwiające zaśnięcie. Są aplikacje to zmieniające. W parku mam wypocząć. Mamy szajs. Był park, jest pokazówka niekompetencji.

dodany przez .., dnia 16.10.2018, 07:58:54

Biorąc pod uwagę temperaturę ledów - tragedia. powinny być 3000 k nawet poniżej. Szkoda. Może jeszcze jest szansa na pogadanie z wykonawcą, może coś da się z tym zrobić.

dodany przez Ti, dnia 17.10.2018, 21:25:28

Ależ pani Poseł z Goleniowa stwierdziął, że to "park marzeń jest". Doprawdy dziwne ludzie mają marzenia!

dodany przez behemot, dnia 17.10.2018, 21:51:20

Kto konkretnie to projektował? Niech się przyzna. "Geniusz" usunął również ścieżkę do Orlenu i schodki. Innego dojścia nie ma. Pieszy nie ma prawa iść na stację benzynową po paczkę, jedzenie gdy zgłodnieje w parku np. na imprezie w mini amfiteatrze, itp. Totalny brak wyobraźni, ignorancja i bezmyślność projektanta. Brak 20 m ścieżki skończy się długim obejściem, w tym po drodze bez chodnika. Należy to naprawić. Ścieżkę i tak wydepczą.

dodany przez .., dnia 18.10.2018, 08:08:02

Już wiem. Redundancja. To jedyne wytłumaczenie dla tego snu szaleńca, który pewnie nigdy w tym parku nie będzie bywał, nie projektował wcześniej, ale zrealizował marzenie o stworzeniu projektu autorskiego. Te kołki do ćwiczeń kopniaków, są od razu w założeniu na straty. Zostanie 25-30% i to będzie oświetlenie docelowe. Mam nadzieję na zmianę ledów, wybiórcze załączanie i zmniejszenie intensywności, bo teraz 15 minut przyprawia o ból oczu i mroczki. Do pełni szaleństwa brakuje światła w podłodze.

dodany przez .., dnia 19.10.2018, 21:02:41