reklama

Park jaśnie oświecony

drukuj
przeczytano: 4582 razy
Paweł Palica, 12.10.2018

Około 300 latarni rozświetlać będzie nocami park miejski przy ul. Szczecińskiej w Goleniowie.

Rewitalizacja parku zbliża się ku końcowi, niedawno zamontowane zostało w nim oświetlenie, a po zapadnięciu zmroku, choć prace budowlane wciąż trwają, jest ono włączane. Efekt, przyznać trzeba, jest dość niecodzienny, bo lamp jest całe mnóstwo, a ich liczba w zestawieniu z nowoczesnym wzornictwem całkowicie odmieniły wygląd tej części miasta.

Ciekawi jesteśmy zdania na ten temat naszych Czytelników. Komentujcie!

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Prace przy realizacji ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Spacerowej powoli posuwają się do przodu. Właśnie ominęły mostek na Wiśniówce, pozostawiając bez zmian jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na komunikacyjnej mapie miasta. Brak środków na przebudowę. Co do parku - po zmroku, na nieboskłonie, powinna być generowana przez lasery zorza polarna. Byłoby tak romantycznie.

dodany przez Stan, dnia 12.10.2018, 12:10:12

Park powinien zostać ogrodzony, dla większego ładu. Bo inaczej pojawią się fani jazdy np. quadami innymi podobnymi środkami jazdy , tudzież być może zwierzęta lub zwykli chuligani a to nie wróży trwałości. Monitoring też będzie?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 12.10.2018, 12:52:39

Te podłużne kamienie to takie ławki?

dodany przez tasia, dnia 12.10.2018, 13:12:20

jeszcze nie otworzyli i juz na zdjęciu browary na tej zimnej ławce stoją, to co sie przy takich pieknych latarniach bedzie dzialo pozniej.

dodany przez hradec, dnia 12.10.2018, 15:10:44

Park rzeczywiście wygląda teraz zjawiskowo, mam nadzieję ,że piękne lampy nie staną się wkrótce obiektem zainteresowania miejscowych wandali,jak ma to miejsce nieustannie w naszym pięknym mieście.Na pewno projektant to przewidział,tak samo jak to niskie oświetlenie, w które dziecko z łatwością może uderzyć jadąc na rowerze czy bawiąc się na placu zabaw.
Piękna jest posadzona w parku zieleń,sporo kosztowała nas podatników,kosztowne będzie też jej utrzymanie,Czy kogoś to obchodzi ,chyba nie .Wystarczy rzucić okiem na stan zieleni na plantach czy na brudny plac zabaw.
Za to kilkakrotnie w roku wymieniane są rośliny na trzech sztandarowych rondach w mieście-czy tak ciężko posadzić zieleń ,która jest ładna i nie wymaga tak kłopotliwej i kosztownej obsługi.Czy ktoś z nas tak robi w swoim ogródku?
Może warto się temu przyjrzeć ,wtedy byłby może czas na posprzątanie reszty miasta z brudnymi klombami i chodnikami ,bo sprzątane są tylko ulice w ścisłym centrum ,o przepraszam i jeszcze tam gdzie mieszka jakiś radny o sporej sile przebicia.
Nawiasem mówiąc chyba muszę zagłosować na kogoś z mojej ulicy ,może doczekam się przed emeryturą ,że znikną mi z przed oczu "zabytkowe"drewniane latarnie,chcę takie jak przed GDK,dlaczego nie ,płacę podatki jak wszyscy.

dodany przez , dnia 12.10.2018, 15:10:45

Zgadzam sie ze zdaniem Michala. Warto pomyslec o ogrodzeniu... Co wrazen... kurcze, wole poczekac az wszystkie prace zostana skonczone. Wtedy bedzie mozna to.jakos zobaczyc w calosci. Moze wyjsc fajnie. Zobaczymy :-)

dodany przez wb, dnia 12.10.2018, 15:51:33

STAN odnośnie Spacerowej to masz rację, prace idą w tępię pleśni! I brak przejścia kładki to istna wizytówka "logiki" panującej w naszym magistracie, ale czemu się dziwić w końcu to pierwsze podejście do tej drogi, dajmy jeszcze Im (Urzędnikom) jedną-dwie szanse jak na Wolińskiej. Goleniów jest mega bogaty, po co robić coś raz i porządnie, jak za rok/dwa można poprawić.
Co do parku do brakuje jeszcze latającego drona nad pakiem doświetlającego, to co jest niedoświetlone, czyli może jakieś dwie mycie norki.

dodany przez fILO, dnia 12.10.2018, 15:52:36

Szanowny @stan- co do mostku a właściwie przepustu na na ul. Spacerowej ciągłe sugerowanie iż brak na to "piniędzy " to mówiąc wprost, jest to zwykłe p--------nie. Ciągle daje się do wiadomości jaka to bogata gmina i dobrze zarządzany Powiat. A tu taki pryszcz nie do wyciśnięcia. Ale to tak jest jak jest sto urzędów w każdym sto urzędników, którzy mają jeden cel- żeby mieć ok. w papierkach i święty spokój. Ten obiekcik ma to nieszczęście że muszą się nim zajmować aż trzy urzędy x odpowiednia ilość urzędników, - Gmina Goleniów, Starostwo Goleniów i nowo powołana firma/ urząd Wody Polskie. I teraz pomyśl ile ci urzędnicy muszą naprodukować papierków żeby dojść do consensusu. I to jest ten koszt a nie brak "piniędzy". Pozdrawiam

dodany przez jzw, dnia 12.10.2018, 16:10:58

Mi osobiście się nie podoba - oświetlenie jest zbyt mocne, a bardzo nowoczesne lampy tu nie pasują.
Pierwsze skojarzenie oświetlenia - to pas startowy:
http://bi.gazeta.pl/im/6c/4a/12/z19178092V,Pas-startowy-na-lotnisku-w-Gdansku---system-ILS-ka.jpg

Całość (aleje+oświetlenie) widziałbym w zupełnie innym stylu.
Jak mógł wyglądać park w Goleniowie:
https://previews.123rf.com/images/yemelyanov/yemelyanov1710/yemelyanov171000238/88339106-parque-de-la-noche-de-la-ciudad-en-oto%C3%B1o-con-caminos-sembrados-de-hojas-y-%C3%A1rboles-amarillos-ca%C3%ADdos-paisaje-.jpg

dodany przez jerzu007, dnia 12.10.2018, 16:17:04

A może tak jak widzi to @wb poczekajmy na koncowy efekt budowy, przejdzmy się po parku i wtedy zabierzmy glos, na jego temat. Wrzutka pp-,, czytelnicy komentujcie oświetlenie" na podstawie trzech zdjęć i podanej liczby lamp ( na jakiej przestrzenii? ), przypomina mi trochę plakat ,, Kleru " i opinie przedstawicieli różnych środowisk na temat reklamowanego filmu, którego żaden z nich jeszcze nie obejrzał.

dodany przez Piotrek Walkowiak, dnia 12.10.2018, 16:20:54

Nie wiem na ile zdjecia oddaja stan faktyczny, ale podzielam opinie @jerzu007. Malo kameralnie, zbyt nowoczesnie i `nachalnie`.

dodany przez saturator, dnia 12.10.2018, 16:31:43

Przed wyborami to nawet latarnia nawigacyjna w Lubczynie zaświeci.Lampa na wieży ciśnień i lampa u wyborców żeby na Lorda Voldemorta nie głosować .

dodany przez USS, dnia 12.10.2018, 21:32:36

Najważniejsze aby to nam, wyborcom zaświeciła się czerwona lampka!

dodany przez behemot, dnia 13.10.2018, 00:10:37

Normalnie ścieżka do Opery w Sydney :))

dodany przez Pawlak, dnia 13.10.2018, 13:12:44

Szanowni@ - jak w zapyziałym parku było ciemno jak w d--e i stały tylko kikuty lamp przed potopowych, to dla jednych było fajnie/ im ciemniej tym przyjemniej/, inni od czasu do czasu upominali się o oświetlenie. Teraz kiedy zamontowano nowoczesne oświetlenie, jednym za jasno , innym kolor nie odpowiada, a jeszcze inni być może marzą aby alejki w parku rozświetlały łuczywa trzymane przez giermków. Otóż tak się nie da i można się nie zgadzać z wizją projektanta, ale na tym etapie przyjmijmy że oświetlenie jest fajne i tyle .

dodany przez jzw, dnia 13.10.2018, 14:50:06

Szanowny @jzw jak dla Ciebie jest fajne to ok, jak mi to obojętne to tez ok ale jak komuś się nie podoba to tez ma do tego prawo i niech nikt na nikim nie wymusza założenia, ze coś jest fajne albo nie. Wymuszanie zadowolenia śmierdzi pisem, po, PZPR i obecną władzą.

dodany przez Biustonosz, dnia 13.10.2018, 15:13:37

A ja trochę z innej strony podejdę do tematu. Jako człowiek fascynujący się astronomią uważam że takie oświetlenie piątku jest beznadziejne. Lampy świecą w górę i powodują że w parku nie zobaczymy ani jednej gwiazdy. Jest coraz więcej inicjatyw o zachowanie ciemnego nieba a ten projekt to niweczy. Poza tym lampy są poniżej wzroku spacerowiczów. Romantycznie raczej tam nie jest

dodany przez kudlaty, dnia 13.10.2018, 19:46:55

Szanowny Kudłaty , dobrze prawi , a nazywa się to ;zanieczyszczanie atmosfery światłem !

dodany przez Pawlak, dnia 14.10.2018, 15:24:59

de gustibus non est disputandum. A krytykom proponuję, wejść do "waaadzy" lokalnej i mieć wpływ na wizje, projekty etc. PS. Dla mnie teraz ważnym jest aby to co zostało opłacone naszymi pieniędzmi. Tj. poprzez podatki, tak dla wiedzy co poniektórych tak rząd jak i samorząd nie ma własnych pieniędzy - dysponuje tylko pieniędzmi swoich obywateli. Aby to co zostało opłacone tymi "piniędzmi" nie został ZNISZCZONE, zaniedbane aby nie powrócił stan opisywany przez szanownego(ną) jzw.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 15.10.2018, 09:44:24

"kikuty lamp przed potopowych" wykazały się nadzwyczajną trwałością. Wysoko położone grube klosze były trudne do zbicia. Obecne przeciwnie – będą drążkami do kopania. Są zbyt gęsto – nie idę tam czytać książek. Nie ma atmosfery – jest za jasno. ścieżki są w większości oświetlone jednostronnie. Lampy powinny być rzadziej i naprzemiennie po lewej i prawej.
Oceniam po wizycie w parku. Widziałem na własne oczy i jestem rozczarowany. Wizja artystyczna zupełnie mija się z niskim kosztem utrzymania, praktycznością i przyjemną atmosferą. Oczywiście koszt tylu lamp i ich zasilenia, to także wyrzucenie kasy w błoto. Do tego te durne ścieżki, których nawierzchnię będzie trudno utrzymać
Dzisiaj chyba najlepsze są lampy bezkloszowe - bijące w górę z reflektorem w dół. Jak na Kościuszki.

dodany przez .., dnia 15.10.2018, 16:31:16

Nikt jeszcze nie poszuszył tematu temperarury tego oświetlenia, a jest najgorsza z możliwych. Ktoś pomylił plac manewrowy, czy salę operacyjną z parkiem. Biale trupie światło zupełnie nie pasuje, zaburza barwy roślin, czyni je nienaturalnymi. Projektował ktoś bez elementarnej wiedzy, przyjmował projekt ktoś bez pojęcia po co do parku idziemy, jakie barwy tam uspokajają. Wszedzie się trąbi, żeby wieczorne i nocne światło monitorów miało temp. barwową zachodzącego słońca, bo to naturalne kolory natury ułatwiające zaśnięcie. Są aplikacje to zmieniające. W parku mam wypocząć. Mamy szajs. Był park, jest pokazówka niekompetencji.

dodany przez .., dnia 16.10.2018, 07:58:54

Biorąc pod uwagę temperaturę ledów - tragedia. powinny być 3000 k nawet poniżej. Szkoda. Może jeszcze jest szansa na pogadanie z wykonawcą, może coś da się z tym zrobić.

dodany przez Ti, dnia 17.10.2018, 21:25:28

Ależ pani Poseł z Goleniowa stwierdziął, że to "park marzeń jest". Doprawdy dziwne ludzie mają marzenia!

dodany przez behemot, dnia 17.10.2018, 21:51:20

Kto konkretnie to projektował? Niech się przyzna. "Geniusz" usunął również ścieżkę do Orlenu i schodki. Innego dojścia nie ma. Pieszy nie ma prawa iść na stację benzynową po paczkę, jedzenie gdy zgłodnieje w parku np. na imprezie w mini amfiteatrze, itp. Totalny brak wyobraźni, ignorancja i bezmyślność projektanta. Brak 20 m ścieżki skończy się długim obejściem, w tym po drodze bez chodnika. Należy to naprawić. Ścieżkę i tak wydepczą.

dodany przez .., dnia 18.10.2018, 08:08:02

Już wiem. Redundancja. To jedyne wytłumaczenie dla tego snu szaleńca, który pewnie nigdy w tym parku nie będzie bywał, nie projektował wcześniej, ale zrealizował marzenie o stworzeniu projektu autorskiego. Te kołki do ćwiczeń kopniaków, są od razu w założeniu na straty. Zostanie 25-30% i to będzie oświetlenie docelowe. Mam nadzieję na zmianę ledów, wybiórcze załączanie i zmniejszenie intensywności, bo teraz 15 minut przyprawia o ból oczu i mroczki. Do pełni szaleństwa brakuje światła w podłodze.

dodany przez .., dnia 19.10.2018, 21:02:41

Bylem, na wlasnej skorze doswiadczylem. Przypomnial mi sie film `E. T.` Stevena Spielberga, gdzie glowny bohater ucieka w kierunku tetniacego swiatlem statku kosmicznego, a za nim setki snopow swiatla przecinaja lesna, tudziez, parkowa gestwine.
Moze jeszcze wymiana oswietlenia na np. sodowe, choc czesciowo uratuje te iscie Neronowska wizje.

dodany przez saturator, dnia 28.10.2018, 22:15:52

reklama

PROGNOZA POGODY

-1oC 4oC

czwartek

-1oC 2oC

piątek

-2oC -1oC

sobota

-2oC 0oC

GALERIA ZDJĘĆ

30. Goleniowska Mila Niepodległości

Wiesław Krause - 13.11.2018

12
Środa
Grudzień 2018
Ady
Aleksandra
Dagmary
Grudzień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"@Michał Grzybowski (jerzu007) Odnośnie "silnego" mandatu poparcia społecznego, nie 53% a 27%. Proszę uwzględnić frekwencję, 53% poparcie wśród 51% uprawnionych." - Polsat interweniuje w Goleniowie

"Nowa kadencja burmistrza ledwo się rozpoczęła a już 3 "sukcesy" na koncie: 1. Sprawa wiaduktu na przedłużeniu ul. Wolińskiej bez ciągu pieszo rowerowego: - Znalazła zainteresowanie TV Trwam 2. ..." - Polsat interweniuje w Goleniowie

"Bardzo dobrze. Tzreba sciagac gacie tym ubezpieczeniowym patologiom. Co kogo obchodza zoledzie. Tak samo moglby ubezpieczyciel odmowic wyplaty szkody w wypadku drogowym, gdyz coprawda samochod byl spr..." - Polsat interweniuje w Goleniowie

"ciekawe czasy :-)" - Wiceprzewodniczący rezygnuje

"Szanowni @- przecież w UE potrzebni są odpowiedni ludzie na których może liczyć taki buc jak F. Timermans, który szykuje się na socjalistycznego szefa Komisji EU." - Kamery można wyłączyć

"Szkoda naszego czasu na debatowanie o takich ludziach czy politycznych klaunach jak Petru Szczerba czy inne Misillo. Cytuje: 19 grudnia niemiecki parlament ma głosować nad przepisami, które otworzą r..." - Kamery można wyłączyć

"Tacy ludzie jak HGW Komorowski Tusk Cimoszewicz to sa ludzie bez zadnego wstydu.Oni dla pieniadzy zrobia wszystko." - Kamery można wyłączyć

"@przecinek nie odczytuj mojej narracji jako propisiwskiej propagandy. Nudna to jest twoja lewacka retoryka krora przebija z kazdego wpisu. Polska z prezydentem Duda-Kornhauzerem i podajac przyklad `na..." - Kamery można wyłączyć

"Saturator, nudne i ścierwem zalatuje kolejne obwinianie za ojca, pisanie o kompromitacji Komorowskiego, gdy Adrian jest popychadłem, pisanie o PZPR, gdy komunistyczny prokurator, skazujący opozycjonis..." - Kamery można wyłączyć

"współczucie dla rodzin ofiary i sprawcy. co do wychowania dzieci to niema reguły czy biedni czy bogaci , z miasta czy wioski. wykształceni czy nie I.T.D moim zdaniem w 90% wpływ na wychowanie dzieci..." - Śmiertelny wypadek na Helenowie

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 091 418 26 01
wysłać fax pod nr.: 091 418 32 41
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator