reklama

Będzie musiał oddać

drukuj
przeczytano: 3281 razy
Paweł Palica, 22.02.2018

Około 50 tysięcy złotych, wszystko na to wskazuje, zwrócić będzie musiał do kasy Goleniowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego skarbnik gminy (i działacz Platformy Obywatelskiej) Mirosław Guzikiewicz.

To pokłosie błędu, jaki popełniono w sierpniu 2015 r., gdy M. Guzikiewicz został powołany do rady nadzorczej GTBS jako reprezentant mienia komunalnego. Radcom prawnym zalecono wówczas sprawdzenie, czy może tę funkcję pełnić jako skarbnik (opinia była pozytywna), całkowicie przy tym pominięto art. 24f pkt. 2 ustawy o samorządzie, jasno wskazujący, że członkami rad nadzorczych spółek komunalnych nie mogą zostać m.in. małżonkowie sekretarzy gminy - a tę funkcję pełni w Goleniowie od 2013 r. żona M. Guzikiewicza, Edyta. Kto zawinił, trudno obecnie dociec, ale po zbadaniu sprawy okazało się, że wdepnięto na minę.

- Nie ukrywam, że mamy z tym problem, ponieważ powołanie pana Mirosława Guzikiewicza do rady nadzorczej GTBS było niezgodne z prawem. Jeżeli ekspertyzy prawne potwierdzą tę wiedzę, którą obecnie posiadam, pan Guzikiewicz zostanie zobowiązany przez spółkę do zwrotu pobranych honorariów. No i oczywiście będziemy musieli wyeliminować wszystkie wady prawne w podjętych z udziałem M. Guzikiewicza uchwałach rady nadzorczej - mówi burmistrz Robert Krupowicz.

Niedawno M. Guzikiewicz został zarządzeniem burmistrza odwołany z rady nadzorczej GTBS, okazuje się jednak, że najpewniej będzie to jedynie... stan przejściowy. R. Krupowicz jest bowiem zadowolony z efektów jego pracy i zamierza powołać go ponownie. By było to możliwe, będzie musiał najpierw odwołać z funkcji sekretarza gminy Edytę Guzikiewicz, a że ma taki zamiar, potwierdził oficjalnie. Dokonanie tej roszady to kwestia najprawdopodobniej najbliższych tygodni.

Jeśli wszystkie ustalenia się potwierdzą i cały zarysowany przez burmistrza scenariusz zostanie zrealizowany, M. Guzikiewicz będzie musiał zwrócić do kasy GTBS ok. 50 tys. zł.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Uzywajac nomenklatury mysliwskiej ... bigos ewentualnie pasztet.

dodany przez j_janusz, dnia 22.02.2018, 10:54:00

Na biednego nie trafiło!!

dodany przez Latuszek, dnia 22.02.2018, 12:04:53

Tą klikę należy rozwalić jak najszybciej!!

dodany przez Latuszek, dnia 22.02.2018, 12:10:04

A co na ten temat mecenas Cezary?

dodany przez Latuszek, dnia 22.02.2018, 12:29:44

On się sam nie powołał. Zwracać nie musi, bo funkcję pełnił. Jeżeli zwróci, to dobrowolnie.

dodany przez Test mikrofonu, dnia 22.02.2018, 13:11:07

Odwolanie, potem odwolanie odwolania, a teraz to. Czy ktos wie moze kto jest odpowiedzialny za prawne aspekty decyzji burmistrza? Jakis adwokat, radca? Bo na razie z tych konsultacji burmistrz `wychodzi` z przestrzelonymi stopami ..

dodany przez j_janusz, dnia 22.02.2018, 14:25:32

Miro, no weź oddaj, dostaniesz bony do Kaskady :)

dodany przez Robur ZGL38997, dnia 22.02.2018, 14:26:24

To aż mowe odbiera jak się czyta takie coś, tak temu panu mało, mało i mało.

dodany przez hradec, dnia 22.02.2018, 15:24:17

"Duma kroczy przed upadkiem".

Nasza gminna władza cały czas wie najlepiej i nie potrzebuje opinii innych :)
Kolejny raz widzimy jaki jest tego skutek.

Pozwolę sobie w komentarzu uwiecznić, jakże trafny, komentarz aktualny:

"Sprawa gminnego skarbnika - oprócz konsekwencji finansowych i prawnych - ujawnia słabe strony gminnej administracji.

Po pierwsze kolizję prywatno-służbową, jaka w tej konkretniej sytuacji istnieje
pomiędzy związanymi węzłem małżeńskim skarbnikiem i sekretarzem gminy.
Teoretycznie ta druga powinna służbowo czuwać, by ten pierwszy do rady nadzorczej nie trafił.

Po drugie, zawiodła obsługa prawna gminy, która nie powinna dopuścić do tak jawnego
złamania prawa samorządowego, w sprawie oczywistej, a wynikającej z mariażu skarbnika i sekretarza.
Jeżeli tak, to trzeba burmistrzowi zadać pytanie o całość spraw gminnych,
opiniowanych przez tych urzędników i prawników, którzy ewidentnie zawiedli w tak prostej sprawie.
Może to błąd wyjątkowy, a może tylko jeden z wielu?"

LESZEK OZIMEK

dodany przez jerzu007, dnia 22.02.2018, 15:33:52

Cóż, w tej sytuacji pozostaje chyba tylko sprawdzić aktualne promocje na chusteczki higieniczne w Rossmannie.

dodany przez Paweł Gulbinowicz, dnia 22.02.2018, 18:24:57

Chciałbym wiedzieć kto go powołał .Właśnie ci powinni znać prawo więc popełnili błąd i powinni zwróć proporcjonalnie Jak znam życie nie wierzę że skarbnik zwróci a w sądzie na pewno nie przegra

dodany przez crazy, dnia 22.02.2018, 20:18:44

kłopoty to się dopiero zaczną jak zmieni się władza i zacznie wyciągać trupy z szaf i kwity spod dywanu ,co do skarbnika uczciwy facet i zwracać nie powinien ,przecież samowolnie nie posadził się na fotelu rady GTBS.

dodany przez mercedes555, dnia 23.02.2018, 05:53:33

Sprawa, pomijajac ze o zapachu zgnilego jaja, odnosze wrazenie, ma tektonike matrioszki...otwieramy, a tam kolejne o! Troche tenduje za opinia mercedesa, ze dopiero sie zacznie...obym sie mylil...

dodany przez KC_Designer, dnia 23.02.2018, 10:02:33

A propos trupow z politycznych szaf ... Na pewno wiele takich w gdanskim gabinecie prezydenta miasta. Przypomnial mi sie cyrk, jaki zafundowali nam wczoraj w Gdansku politycy PO. Z jednej strony skompromitowany prezydent Adamowicz, ktory okradal wlasne miasto z naleznosci podatkowych i wykazal sie dalece posunieta amnezja. Adamowicz zaparl sie w swoim gabinecie "recami i nogami" i nie zamierza sie podporzadkowac wytycznym partii. Po drugiej, lider opozycji Grzegorz Schetyna, ktorego tepemu wyrazowi twarzy ostrosci dodawalo rumiane lico legendy solidarnosci Lecha Walesa, ktory swoja belkotliwa, pseudorozsadkowa i chlopkowata retoryka, lobbowal za kandydatura syna Jaroslawa. Jaroslawa, ktory wraz z Juia Pitera zablokowali wazna inwestycje dla Polski, Via Carpathia. Droga ta miała biec od Litwy do Grecji, przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Ten sam Jaroslaw, polityk mialki i bezbarwny jak np. kolejny as lewicy, Rafal Trzaskowski, zaslynal takimi zlotymi myslami jak: :-KOD to taka nowa solidarnosc. Czy w skali makro czy mikro czlowieka ogarnia coraz wieksze przerazenie z jakim materialem ludzkim mamy do czynienia ...

dodany przez j_janusz, dnia 23.02.2018, 11:52:12

Miro jak coś to oddawaj po 5 dych miesięcznie i styka. Nom

dodany przez Pawlak, dnia 23.02.2018, 16:41:07

Sprawa zostanie zamieciona pod dywan!! i tak Pan Mirek pozostanie w Radzie Spółki a Pani Dyrektor będzie awansowała na inspektora przy obecnym wynagrodzeniu!! po prostu prawdziwa demokracja!!!

dodany przez Latuszek, dnia 26.02.2018, 18:01:46