reklama

reklama

Będzie drożej za śmieci?

drukuj
przeczytano: 2314 razy
Paweł Palica, 12.06.2018

Rychły powrót do dyskusji na temat wysokości opłat za odbiór śmieci zapowiadają władze Goleniowa.

Gminny system funkcjonowania gospodarki odpadami przynosi straty, które przekroczyły już 1,5 mln zł. Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Robert Krupowicz poinformował, że na razie nie zamierza podejmować żadnych decyzji, które finansowo obciążą mieszkańców, mówi jednak wprost, że rozmowy na temat wysokości opłat na dłuższą metę nie da się uniknąć. Będzie się ona musiała odbyć w przyszłej kadencji.
Obecnie każdy z mieszkańców gminy Goleniów za możliwość pozbycia się odpadów zapłacić powinien co miesiąc 12 zł w przypadku śmieci posortowanych i 16 zł, jeśli nie prowadzi wstępnej segregacji w domu.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ukraińcy płacą za swoje śmieci ?

dodany przez KW, dnia 12.06.2018, 16:09:05

Ukraińcy płacą właścicielom lokali, w których mieszkają, to pewne. Właścicielami są Polacy, to też pewne. Czy wszyscy właściciele uczciwie płacą? Nie założyłbym się.

dodany przez cm, dnia 12.06.2018, 18:36:33

Trzeba by sie przyjrzec jakie jest zaludnienie na m2 wynajmowanego mieszkania. Pietrowe lozka w srodku nie od parady. Ale z drugiej strony, jak spytano Ukrainca na tasmie w sweedwood, gdzie odklada odpady, odpowiedzial - odpadow niet!

dodany przez saturator, dnia 12.06.2018, 19:33:09

W tym temacie najpierw lepiej przyjrzeć się sobie i najbliższemu otoczeniu...śmiecenie mamy w genach.

dodany przez krew i jatka, dnia 12.06.2018, 20:38:14

Dlaczego od jakiegoś czasu mam wrażenie, że lokalne władze segregację śmieci uważają za problem? A to że nie opłacalne, a to że za dużo odpadów zielonych ludzie produkują!! Gdyby naprawdę chciano zmusić ludzi do segregacji to ceny ustalono by na poziomie 1:2 np. 10zł - 20zł. Różnica 100% zmusiłaby ludzi do segregacji. Poza tym nie podwyżki, a kontrole i egzekucja tego co jest!!!

dodany przez Roxane, dnia 13.06.2018, 08:14:12

sprawa jest prosta trzeba ogłosić uczciwy przetarg na odbiór śmieci i będzie taniej. w jednym z miast naszego województwa ogłoszono przetarg na odbiór śmieci od tylko mieszkańców i okazało się że zamiast 11 milionów miasto zapłaci niecałe 9 milionów, to nie koniec prezydent tegoż miasta już kombinuje jak uratować zieleń miejską przy przetargu na odbiór śmieci z firm (aby nie było taniej) i publicznie zapowiedział że prawnicy magistratu pracują aby tylko przedłużyć umowę z zielenią miejską tz. aby było drożej. w Goleniowie jak dobrze pamiętam warunki przetargu na odbiór śmieci mogła spełnić tylko miejska spółka.

dodany przez mercedes555, dnia 13.06.2018, 08:38:08

Posegregowane śmieci stanowią surowiec o wymiernej wartości , czemu nikt za to nie rozlicz się z "producentem" ?

dodany przez Pawlak, dnia 13.06.2018, 15:02:16

To bardzo proste, Pawlak. Bo towar ma wartość dopiero wtedy, kiedy jest na niego kupiec oferujący konkretną cenę. Jeśli "producent" chce sprzedać swój `surowiec`, to niech znajdzie kupca i zachęci go do odkupienia owych dóbr. Jeśli zaś chce, żeby ów `surowiec` po prostu ktoś mu zabierał spod domu, to płaci za tę usługę.

dodany przez cm, dnia 13.06.2018, 18:18:03

Wypieprzenie PGK w kosmos byłoby pierwszym rozsądnym krokiem. Ci amatorzy, mówiąc delikatnie, nie potrafią podstawić pojemniki na segregowane odpady, w całym Goleniowie są brudne, przepełnione pojemniki i sterta odpadów wokół, więc segregacja wygląda jak wygląda. Burmistrz karze mieszkańców podnosząc cenę za wywóz (że niby nie segregujemy), to segregowanych jest jeszcze mniej. Teraz powstają, w wyniku tego straty. Kolejna podwyżka nic nie da, bo PGK wszystko przeje. Najpierw trzeba mieszkańców na powrót przyzwyczaić do segregowania, udostępniać dużą ilość pojemników. Bez wypieprzenia PGK z rynku, to mission imposssssible.

dodany przez Tem, dnia 14.06.2018, 11:01:23

I zgodnie z przewidywaniami uczciwi zapłacą więcej. Po podwyżce opłat za śmieci znowu poszerzy się grono niepłacących i żerujących na innych. Już teraz widać grupę ludzi maszerujących spod kamieniczek i domków w kierunku śmietników stojących przy blokach bo w ich koszach ( o ile je mają ) miejsce już dawno się skończyło no bo po co składać deklaracje. Trzeba zaoszczędzić lub zmaksymalizować zysk. Idąc uliczkami Goleniowa i zaglądając w okna widać faktycznie piętrowe łóżka dla pracowników przyjezdnych i dolary przeciwko orzechom że nie wszyscy są zgłoszeni do odbioru śmieci. Gmina czeka tylko na donosy po których i tak udaje że nic nie widzi. A może jeden z pracowników "pobierałby" z Urzędu Skarbowego adresy tych ludzi i sprawdzał ile pod danym adresem jest zgłoszonych do deklaracji śmieciowej ? Jeśli się nie zgadza....ściągnąć zaległe opląty plus kara za niezgłoszenie Niech właściwi ludzie pomyślą....ale po co . Po najmniejszej nili oporu...Jak jesteś uczciwy to znaczy głupi więc płać a jak "zakombinujesz" to zapłacą za Ciebie inni. Ciekawe czy miasto i US policzył ile traci na tym że kwatery niektórzy wynajmują bez zgłoszenia do wywozu śmieci i US. Kilkadziesiąt tysiączków by się znalazło ? A może więcej? Jakieś przedszkole można by otworzyć ?

dodany przez Cezarka, dnia 14.06.2018, 17:14:39

@cezarka Trzeba zadac sobie pytanie, kogo stac, zeby cale mieszkania i domy wynajmowac gosciom zza wschodniej. Takze na pewno zaden urzednik, ani kontroler nie pofatyguje sie do takich dzialan. Przeciez towarzystwo samo siebie po kostkach kopac nie bedzie. Po za tym mysle, ze temat sie wyczerpal w poscie, jaki zaprezentowal nam tutaj forumowicz @cm. Normalnie `Kapital` Marksa.

dodany przez saturator, dnia 14.06.2018, 18:41:46

saturator, nie stać na wynajęcie całych domów lub mieszkań? zapraszam na wolińska lub dworcowa tuz przy mini parku:)

dodany przez Cezarka, dnia 14.06.2018, 18:59:00

@cezarka oczywiscie ze stac. I nikt nie zamierza im w tym `procederze`przeszkadzac. A smiecie chlopaki podrzuca do lasu, jak beda na zmiane do Goleniowskiego Parku Technologicznego leciec.

dodany przez saturator, dnia 14.06.2018, 19:54:18