Przetarg na prace wstępne

drukuj
przeczytano: 2127 razy
Leszek Ozimek, 04.10.2018

Ceny zaproponowane przez oferentów w przetargu GDDKiA na wykonanie wstępnych prac projektowych dla zachodniej obwodnicy Szczecina (ZOS), znacznie przekroczyły budżet inwestora.

Co z tym zrobi GDDKiA, zobaczymy, ale przetarg świadczy o tym, że powoli realnych kształtów nabiera kluczowa dla Goleniowa i gminy zewnętrza inwestycja infrastrukturalna - właśnie ZOS. Ma to bowiem być 50-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej, będącej przedłużeniem drogi S6 od węzła "Goleniów Północ", do węzła "Kołbaskowo" na A6. Północny odcinek ZOS w okolicach Świętej w gminie Goleniów przejdzie tunelem na odcinku 2,5 km pod kanałem polickim i Odrą. Całość, wraz z istniejącymi już fragmentami A6 i S3, stworzy pełną obwodnicę Szczecina - klasyczny ring - z połączeniami z niemieckimi autostradami A11 i A20.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Ja jutro mam na ósmą;). Czekam kiedy problem Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) spróbuje rozwiązać Pani Muszyńska - przynajmniej w deklaracjach. Kobieta już nakreśliła prawie rozwiązanie braku mieszkań w Goleniowie - rzecz jasna przy wsparciu rządowego programu - gdy rzecz jasna wygra fotel burmistrza Goleniowa. Gdy nie wygra - no cóż - zostaje marne 50 km ZOS - przy wyborach za rok - tych parlamentarnych ...

dodany przez miecio, dnia 04.10.2018, 23:42:58

@ miecio: Jeśli chcesz, odrzuć na chwilę bieżącą politykę i zobacz jak wygląda realna sytuacja.

Przed wyborami samorządowymi (21.10.2018 r.) bardzo trudno o obiektywną i merytoryczną dyskusję.
Ponieważ drogami interesuje się "od zawsze" pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie, dlatego na sam początek:

dziękuję @Leszek Ozimek za napisanie tej wiadomości w gorącym okresie wyborczym

Zanim przejdę do meritum, to w kwestii infrastruktury drogowej pozwolę sobie na krótkie spostrzeżenie odnośnie zbliżających się wyborów.
Wiem, POLITYKA, partie komitety, stronnictwa, układy i cokolwiek tutaj wpiszecie jeszcze. Od tego nie uciekniemy ale na samym końcu są ludzie, którzy decydują o tym jak dane sprawy, interesy, potrzeby będą realizowane. Pomijając sympatie i antypatie polityczne muszę zaznaczyć, że na szczeblu wojewódzkim p. Olgierd Geblewicz zawsze dbał i nadal dba o interesy Goleniowa. Oceniam jego postawę nie przez pryzmat przynależności politycznej (PO) ale poprzez realną pomoc dla gminy Goleniów [ostatnie dofinansowanie 6 mln PLN dla dworca PKP Goleniów z budżetu województwa].

W przedmiotowej sprawie - Zachodnia Obwodnica Szczecina - musimy wiedzieć, że jest to inwestycja na szczeblu krajowym (GDDKiA), więc o jej być albo nie być decydują bezpośrednio politycy ze sfery rządowej. Tutaj muszę wymienić osobę ministra (PiS) Joachima Brudzińskiego [ps. "Jojo"], zaangażowanego w ten projekt, czyniącego znaczne działania w celu finalizacji tej inwestycji.

Odnosząc się do komentarza @miecio: To nie w gestii Pani Muszyńskiej jest inwestycja pt. ZOS.

PS. Sprostowanie do mapki przedstaionej w artykule:
1. Autostrada A6 biegnie od granicy PL/DE do węzła Rzęśnica (a nie tylko do węzła Szczecin Dąbie)
2. Pełny klasyczny, szczeciński ring nie da automatycznego połączenia z niemieckimi autostradami A11 i A20, potrzebne będą łącznice po stronie polskiej jak i niemieckiej (chyba, że mówimy o połączeniu w ogóle, bez względu na standard drogi, wtedy na takiej samej zasadzie Goleniów ma połączenie drogowe z Władywostokiem)

dodany przez jerzu007, dnia 05.10.2018, 00:25:57

Dla mnie mało ważne która opcja polityczna to zrobi. Ważne aby to i wiele innych dróg było zrobione.
PS. Obecny stan dróg ekspresowych i autostrad winien być już zrobiony co najmniej 10 lat temu. Ile mniej byłoby ofiar wypadków, ile szybciej rozwijałaby się w oparciu od taki drogowy "krwiobieg" gospodarka Polski etc.

dodany przez Michal Wentruba, dnia 05.10.2018, 12:16:26

Dotychczasowa historia ZOS to działania wielu polityków, pochodzących głównie z Pomorza Zachodniego, reprezentujących różne opcje polityczne, oraz samorządowców naszego regionu. Najważniejsze jest przejście do realnych działań, których zwieńczeniem będzie budowa ZOS, inwestycji niezwykle istotnej dla rozwoju tej części kraju. Oby tak się stało.

dodany przez Stan, dnia 05.10.2018, 15:24:29

@ Stan:
Realne działania są realizowane od kilku lat:
12.2007 r. - podpisanie przez kilka okolicznych Gmin porozumienia dotyczącego budowy drogi
05.2009 r. - podpisanie umowy na wykonanie studium
???.2010 r. - wykonanie studium i wybranie wariantu A (tunel drążony)
10.2015 r. - wpisanie ZOS do ogólnokrajowej sieci autostrad i dróg ekspresowych
04.2017 r. - wydanie obowiązujących aktualnie decyzji środowiskowych (wcześniejsza wydana została uchylona)
10.2018 r. - trwa przetarg na wykonanie wstępnych prac projektowych


Droga realnie powinna w 2030 roku być gotowa i udostępniona do ruchu

dodany przez jerzu007, dnia 05.10.2018, 18:01:44

Dobra wiadomość. Pani Muszyńska mająca dobre kontakty z p.Brudzińskim itp na pewno nie zaszkodzi. PiS obiecywał to 2/3 lata temu i jak widać (niestety powoli) rusza.
W Świnoujściu w końcu ktoś się zabrał za problem z przeprawą - kilkadziesiąt lat nie dali rady.

dodany przez Ramed, dnia 05.10.2018, 21:18:38

@ jerzu007,

Jutro mam wolne;)
No to skoro m.in: inwestycje w mieszkania, w ZOS, w 500+, 300+ itd. są centralnie sterowane Prezesem, Brudzińskim, Jachem - to jaki jest sens używania w kampanii PiS-u (Muszyńskiej) tych wątków? Przecież według koncepcji PiS-u i tak radni Rady Miejskiej w Goleniowie nie będą mieli wpływu na przydział środków, a co najwyżej na podział. Do podziału Muszyńska nie jest potrzebna, ani żaden inny Burmistrz. Wystarczy Prezes i świta … ;)

dodany przez miecio, dnia 05.10.2018, 22:29:50

@ jerzu007
Każda osoba zainteresowana historią ZOS, bez trudu znajdzie wszystkie przytoczone daty i zdarzenia w internecie. Szczecin i zainteresowane gminy nie byłyby w stanie sfinansować tak kosztownej inwestycji. Przełomem było przyjęcie przez rząd RP zmian w rozporządzeniu dotyczącym autostrad i dróg ekspresowych, polegających na wydłużeniu S6 o ZOS. Faktem też jest to, że zamieszczamy komentarze pod informacją, dotyczącą PIERWSZEGO przetargu na opracowanie koncepcji ZOS.

dodany przez Stan, dnia 06.10.2018, 11:29:09

@ Stan:
Oczywiście, że wskazane przeze mnie dane są łatwo dostępne w internecie. Również je stamtąd przepisałem.
Chyba nie myślałeś, że lubię zapamiętywać takie daty :)

W kwestii finansowania przez zainteresowane gminy, masz rację, to zadanie zbyt duże dla lokalnych samorządów.
Warto zwrócić uwagę na to, że lokalni działacze w cale się tym nie przejmowali - powiem więcej - działali (oraz nadal działają) wspólnie.
Samorządy wyłożyły pieniądze na przygotowanie inwestycji, która od początku była planowana jako krajowa.
Zupełnie inne podejście niż w przypadku braku ścieżki pieszo-rowerowej na wiaduktach nad S6 na przedłużeniu ul. Wolińskiej.
Dla przypomnienia: burmistrz Krupowicz stwierdził, że to droga powiatowa i nie jest w jego interesie zadbanie o to.

Wracając do ZOS - momentów przełomowych było wiele więcej ale ten najważniejszy jeszcze nie nastąpił.
Będzie nim konkretne zarezerwowanie środków pieniężnych na budowę. Dopiero wtedy będzie można ogłosić przetarg
a jeszcze daleka droga do tego. Trzymajmy kciuki, by w 2030 roku móc jeździć tą drogą.

dodany przez jerzu007, dnia 06.10.2018, 17:19:10

Do wyborczej kiełby zdało , by się trochę musztardy , jakoś mnie mgli...