reklama

reklama

Winny jest przypadek

drukuj
przeczytano: 2365 razy
cm, 22.11.2017

MASZEWO. Się poprawi, się naprawi, teraz będę już pracowała jak złoto, będą państwo zadowoleni… Burmistrz Jadwiga Ferensztajn tłumaczyła się przed radnymi w sprawie wyników kontroli finansowej gminy. Jak wiadomo, kontrola wykazała szereg bardzo poważnych nieprawidłowości, odpowiedzialnością za które Regionalna Izba Obrachunkowa wini panią burmistrz. A gdzie winę widzi ona sama?

 Dziś (środa 22 listopada 2017) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Maszewie. Główny punkt – wyjaśnienia pani burmistrz. Jeszcze przed sesją wiadomo było, że będzie kabaretowo. Pani burmistrz przekazała radnym pisemne wyjaśnienia. Oto próbka:
„Z uwagi na nadmiar obowiązków w 2016 r. w prognozie WPF nie dokonano zmian”.„Niezaprezentowanie (…) w sprawozdaniu rocznym Rb-28 zobowiązań wymagalnych (200 tys. zł) spowodowane było natłokiem obowiązków księgowych oraz pośpiechem”. 

To tylko przykłady tłumaczeń. Reszta była równie błyskotliwa. Generalnie, pani burmistrz przyznała, że w Urzędzie Miejskim jest totalny bałagan, nad którym nie ma kontroli, ale… No właśnie, przy każdej okazji było jakieś „ale”, które miało zmniejszać wagę zarzutów. Winni byli wszyscy wokół: minister Rostowski, który nie dał pieniędzy na halę sportową, marszałek województwa, który zażądał zwrotu dotacji przyznanej na remont ratusza.
Ale i tak najlepszy był radny Jan Smolarek, wierny stronnik pani burmistrz i - to ciekawostka - przewodniczący komisji rewizyjnej, która ma m.in. kontrolować działalność pani burmistrz. Śmiało stwierdził, że bardakowi w finansach Gminy Maszewo winny jest… przypadek. Smolarek nie wystąpił z wnioskiem, by winnego aresztować.
Radni opozycyjni zażądali, by pani burmistrz złożyła wniosek o natychmiastowe odwołanie skarbniczki, Urszuli Olech – bezpośrednio odpowiedzialnej za katastrofalne wyniki kontroli finansowej w gminie. I tu pani burmistrz Ferensztajn, dotąd pięknie grająca delikatną i wrażliwą kobietkę – nagle zhardziała. Kategorycznie odmówiła mówiąc, że nie czas na ruchy kadrowe. Więc gminnymi finansami nadal będzie rządzić duet Ferensztajn & Olech. Ten sam, co przez ostatnie lata z wiadomym skutkiem.
Opozycyjnym radnym nie powiodła się próba obcięcia do minimum wynagrodzenia pani burmistrz. Siedmioosobowa gwardia przyboczna w Radzie Miejskiej nie dopuściła do obniżenia jej pensji.
Ale to nie znaczy, że nie czekają jej znacznie poważniejsze problemy. Dwoje radnych - Adam Rojek i Małgorzata Storma-Piotrowska - zapowiedziało złożenie doniesienia do prokuratury w związku z nadużyciami i zaniedbaniami, jakich dopuszczała się Jadwiga Ferensztajn na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pismo trafi do prokuratury w ciągu kilku tygodni.

Szerzej o sesji z występem pani burmistrz w piątkowej GG.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Co do komentarza aktualnego @cm i uzytego tam sformulowania `krolowa Maszewa`, tak mi sie od razu nasunelo skojarzenie, z `promowana` dosc ostro ostatnio w mediach, `krolowa Zakopanego` Malgorzata Ch. Ciekawe dlaczego? Hmm

dodany przez j_janusz, dnia 23.11.2017, 00:21:00

http://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/12121?katalog=4 , może W.Cz. pani burmistrz pozostała mentalnie jednak w poprzedniej epoce?

dodany przez Michal Wentruba, dnia 23.11.2017, 06:53:00

Oby nie bylo tak, jak w przypadku gminy Rewal, gdzie `kreatywnego wojta` dopiero premier Beata Szydlo `posprzatala`. Do tego czasu, wojt zdazyl juz `zalatac` budzet, pozyczkami w parabankach na ok. 130 mln zl.

dodany przez j_janusz, dnia 23.11.2017, 14:13:00

Jednym słowem ? , Wielkowyje (jakich setki jeśli nie tysiące).

dodany przez Pawlak, dnia 23.11.2017, 19:35:00

Nowy York ma 51 radnych, Los Angeles 15 , no coments, ale pomyśleć można...

dodany przez Pawlak, dnia 23.11.2017, 20:00:00

reklama

KOMENTARZ AKTUALNY

Leszek Ozimek

Czas na Kretę

 

Zanim o tytułowej, a wymarzonej przez Roberta Krupowicza Krecie i pasieniu na niej owiec, zapowiem komentarze przedwyborcze naszych publicystów oraz poradnik dla wyborcy. Komentarze mają być dla naszych czytelników niezobowiązującą inspiracją do krytycznego spojrzenia na powiatową scenę polityczną tuż przed wyborami, poradnik zaś podaje najważniejsze techniczne informacje związane z procesem głosowania.

 

Teraz o marzeniu ustępującego burmistrza, które czas spełnić - a przynajmniej jego urzeczywistnienie ułatwić. A mogą to zrobić wyborcy, zwalniając po dwóch kadencjach Roberta Krupowicza z funkcji burmistrza. Zanim wyłożę swoje uzasadnienie do decyzji o zwolnieniu w drodze głosowania, jedno ważne zastrzeżenie - ten burmistrz ani nie jest taki dobry jak chcą tego jego bezkrytyczni zwolennicy, ani tak zły, jak myślą bezwzględni przeciwnicy. Po prostu jedne rzeczy robi dobrze, inne źle. Ale jego dwie kadencje to niestety równia pochyła, stopniowo, ale zdecydowanie prowadząca w dół. Pierwsza była rozczarowaniem, druga stagnacją - i nic nie wróży odbicia w ewentualnej trzeciej.

 

O ile po pierwszej kadencji i przegranej w pierwszej turze wyborów 4 lata temu, można się było łudzić, że pan Krupowicz wyciągnie wnioski z posiadania tak licznego negatywnego elektoratu, to teraz wiadomo, że się przeliczyliśmy. On po prostu przyjął ten fakt do wiadomości i tę prawie połowę wyborców zlekceważył, opierając się wyłącznie na fanach. W ten sposób podzielił mieszkańców gminy na lepszych i gorszych, traktując jednych jak przyjaciół, a resztę jak powietrze. Tak rządzić gminą nie można. I to wystarczy, bym na niego głosu nie oddał, choć są i inne, równie istotne powody.

 

Piszę to z żalem, bo przecież Robert Krupowicz zawierzył naszą gminę Chrystusowi Królowi i być może to, że się pogubił jako burmistrz jest cena jaką za to płaci...

Leszek Ozimek - 19.10.2018

PROGNOZA POGODY

6oC 12oC

wtorek

6oC 12oC

środa

6oC 11oC

czwartek

3oC 12oC

GALERIA ZDJĘĆ

60 lat Goleniowskiego Domu Kultury

Wiesław Krause - 17.10.2018

22
Poniedziałek
Październik 2018
Haliszki
Lody
Przybysłąwa
Październik, 2018
PnWtŚrCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

poprzedni dzisiaj następny

GOLENIÓW W STAREJ FOTOGRAFII

OSTATNIO KOMENTOWANE

"Super ! zbieracz , bo oczy bliżej ściółki , gratuluję dobre lasy są na tym terenie , bukowe." - Wyjątkowy okaz

"i tak ku lepszemu idzie ... tylko nie pomylcie się drodzy Taplarscy !" - Przedwyborcze komentarze

"miasto i gmina jest bardzo brudna , niby ktoś sprząta, niby ktoś kosi, niby ktoś przycina drzewa, niby ktoś odśnieża . podstawowe pytanie kto w jakim trybie i za ile ma to robić i z jaką częstotliwo..." - Problem z utrzymaniem czystości

"@stan przyznaje ci racje, spacer wspomniana przez ciebie destynacja, powaznie zwieksza ryzyko przegrzania instalacji." - Przedwyborcze komentarze

"@saturator Omamy, o których piszesz, to prawdopodobnie uboczne skutki nocnego spaceru po jaśnie oświeconym parku. W celu uniknięcia wystąpienia w przyszłości podobnych objawów, postanowiłem omijać pa..." - Przedwyborcze komentarze

"Przedwyborcza goraczka rozpala niektorych do takiego stopnia, ze az maja omamy. Jeden widzi `niszczyciela plakatow`, drugi ma juz pierwsze wyniki sondazy, `wyczuwa`, ze krzywa poparcia wyborczego prze..." - Przedwyborcze komentarze

"@ Leszek Ozimek: Ciekawe spostrzeżenia. W większością trudno się nie zgodzić. Jedno zaskoczyło mnie bardzo: "Danuta Faryniarz liderująca własnemu komitetowi (z poparciem SLD)" - Jako pełnomocni..." - Przedwyborcze komentarze

"Macie kłopot z informowaniem na czas. Przeważnie w ostatniej chwili lub po fakcie." - Targi na życzenie pracodawców

"http://www.goleniow.net.pl/news.php?extend.7765" - Przedwyborcze komentarze

"Już wiem. Redundancja. To jedyne wytłumaczenie dla tego snu szaleńca, który pewnie nigdy w tym parku nie będzie bywał, nie projektował wcześniej, ale zrealizował marzenie o stworzeniu projektu autorsk..." - Park jaśnie oświecony

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Aby skontaktować się z nami możesz
zadzwonić pod nr.: 091 418 26 01
wysłać fax pod nr.: 091 418 32 41
lub wysłać e-mail:
redaktor | reklama | administrator